۰

همکاری ایران و ژاپن در اجرای طرح‌های آب و فاضلاب و نیروگاهی بررسی شد

جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۹
همکاری ایران و ژاپن در اجرای طرح‌های آب و فاضلاب و نیروگاهی بررسی شد
اخبار تجارت به گزارش ایرنا، این مطلب در جریان دیدار «حمید چیت چیان» وزیر نیرو کشورمان با «شینجی کیتایوکا» رئیس سازمان همکاری های بین المللی ژاپن موسوم به «جایکا» در توکیو و در حاشیه بیست و هفتمین اجلاس منشور جهانی انرژی در این شهر اعلام شد.

وزیر نیرو کشورمان در این دیدار تاکید کرد که دو کشور می توانند برنامه های همکاری و مشارکتی در طرح های مختلف در ایران داشته باشند که در این رابطه به طرح احیای دریاچه ارومیه، طرح نیروگاهی شهید رجایی و شهید مفتح با هدف بازتوانی آنها اشاره کرد.

وزیر نیرو با اشاره به اجرایی شدن طرح‌های برقی و حرکت به سمت تعریف طرح‌های جدید آبی مشترک گفت: وضعیت نامناسب منابع آب در ایران به دلیل خشکسالی‌های متوالی و همچنین طرح ایران برای بهبود و ارتقای راندمان نیروگاه‌ها زمینه‌های خوبی برای همکاری دو کشور فراهم کرده که در این زمینه مذاکراتی نیز برای احداث نیروگاه‌های «کلاس جی» انجام شده است.

وزیر نیرو درباره طرح های دیگر نیز از جمله مربوط به حوزه آب گفت: استان خوزستان در جریان جنگ صدام حسین علیه ایران صدمات بسیار زیادی در زمینه زیرساخت‌ها دیده است و باید هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های آب و فاضلاب در این استان توسعه یابد، بویژه موضوع کیفیت آب که برای ارتقای سطح زندگی مردم کمک خواهد کرد.

بنا به گفته وزیر نیرو کشورمان، اجرای این طرح نیازمند 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است که می توان با کمک فاینانس موسسات و شرکت های ژاپنی بستر اجرایی شدن آن را فراهم کرد. 

وی در ملاقات با طرف ژاپنی با اشاره به تعهدات ایران در معاهده پاریس گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس COP21 متعهد است حدود 7 هزار 500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر راه‌اندازی کند و بخش دیگری از این تعهد نیز مربوط به ارتقای راندمان نیروگاه‌هاست که این موارد نیز می‌تواند زمینه‌های بزرگ همکاری ایران با ژاپن باشد.

مقام ژاپنی نیز در این ملاقات از حضور هیات ایرانی به ریاست وزیر نیرو در ژاپن برای شرکت در اجلاس مذکور تقدیر کرد و گفت که زمینه های فراوانی برای همکاری دو کشور وجود دارد.

«شینجی کیتایوکا» رئیس سازمان همکاری های بین المللی ژاپن موسوم به «جایکا» افزود: دو کشور می توانند قلمروهای مختلف همکاری را تعریف کرده و با استفاده از منابعی که در اختیار دارند طرح ها را به صورت مشارکتی و بر اساس همکاری متقابل با در نظر گرفتن منافع طرفین اجرا کنند.

گفتنی است، کنفرانس دو روزه منشور بین المللی انرژی در توکیو که امروز آغاز شده فردا شنبه نیز در محل هتل «کی ای یو پلازای» این شهر به ریاست وزیر مشاور امور خارجه ژاپن پیگیری خواهد شد.

قرار است چیت چیان وزیر نیروی کشورمان نیز به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در نشست بعدازظهر سخنرانی و دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسائل انرژی در سطح بین المللی را مطرح نمایند.
کد مطلب: 37
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *